ZERO WASTE- czyli jak żyć ekologicznie.

Opublikowano: 14-07-2019

Wróć do spisu artykułów


Na pewno każdy z nas spotkał się z takim hasłem. Jest bardzo popularne i pojawia się coraz częściej. O co chodzi i czym jest Zero Waste?

 

 

“Zero Waste” (z ang. zero marnowania) to sposób życia i sposób myślenia, świadomość i troska o to co zostało jeszcze z naszej planety. Koncepcję zapoczątkowała Bea Johnson ( aktualnie już autorka kilku książek na temat ekologicznego lifestyle), która za cel postawiła sobie całkowicie zrezygnować z wytwarzania śmieci. Udało jej się to zaskakująco dobrze, inaczej mówiąc osiągnęła spektakularne efekty. W ciągu pierwszego roku, (wraz z mężem i dwójką dzieci )zebrała jeden słoik śmieci, które nie nadawały się do recyklingu. Swój eksperyment określiła nazwą  “Zero Waste” - pozwoliła, tym samym aby stał się on nie tyle ambitnym wyzwaniem, co sposobem na życie.

 

 

Każdy z nas mniej lub bardziej zastanawia się nad losem Ziemi, jak będzie ona wyglądać za kilkadziesiąt lat, jak destrukcyjne działania człowieka wpłyną na jej przyszłość, na przyszłość wszystkiego co żywe i tym samym na byt przyszłych ludzkich pokoleń. Wspieranie wszelkich działań ekologicznych a przede wszystkim świadomość są drogą do poprawy i ratunku dla ekosystemu. Pierwszy krok to zacząć od siebie, swojego domu, prostych ale jakże ważnych działań. Oto kilka łatwych do wprowadzenia wskazówek:

1.  Zaprzestań marnowania jedzenia (średnio wyrzucamy do śmieci aż 30% kupowanej żywności. Bardzo dużo prawda?). Zaplanuj posiłki z głową, zakupy możemy robić z listą, a to co nam zostaje może mieć wiele zastosowań, wystarczy znaleźć nowy przepis.

2.   Do sklepu zawsze zabieraj własną siatkę na zakupy, może być to też koszyk lub lniana czy płócienna torba wielokrotnego użytku. Pozwoli to na redukcję ilości toreb foliowych. Pieczywo lub owoce też pakujmy do oddzielnych woreczków albo bezpośrednio do torby.

3.   Kupuj tylko rzeczywiście potrzebne rzeczy, ograniczając zakupy na zapas lub pod wpływem impulsu czy „promocji”.

4.   Zrezygnuj z produktów zapakowanych w plastik czy folię na rzecz opakowań papierowych lub szklanych.

5.  Podziękuj za zbędne rzeczy, nawet jeśli są gratis, próbki produktów,  kosmetyków, ulotki reklamowe, gadżety, jeśli nie planujesz ich zakupu.

6.      Podaruj drugie życie rzeczom, które są zbędne, oddając lub sprzedając sprzęty, garderobę, zabawki innym którzy ich potrzebują. Wystaw ofertę sprzedaży na portalu w sieci, oddaj potrzebującym lub zaoferuj po prostu swoim znajomym.

7.   Zamiast wyrzucać i kupować nowe, napraw. Bardzo wiele rzeczy nadaje się do naprawy albo odnowienia, inspiracji można znaleźć bez liku. Zanieś buty do szewca, odwiedź krawcową, tapicera albo też napraw coś samodzielnie.

8.  Segreguj odpady, a podczas zakupów wybieraj opakowania nadające się do recyklingu lub biodegradowalne.

9.  Ogranicz ogólnie to co jednorazowe, unikaj plastikowych naczyń np. podczas grillowania, zamiast plastikowych kubeczków nośmy własny bidon, to samo tyczy się popularnych słomek do napojów. Miej przy sobie własną szczoteczkę do zębów u stomatologa czy też własne klapki do salonu piękności, a hotelowe kosmetyki zastąp własnymi.

 

 

Takie przykłady można mnożyć, a powyższe zmiany sukcesywnie wprowadzać w życie. Dajmy przykład naszym dzieciom, znajomym a z pewnością pójdą naszym śladem ( nie węglowym!). W wielu miejscach kupimy świetnie wykonane, oryginalne i ekologiczne przedmioty, które posłużą nam długo, a co najważniejsze przyczynimy się do nawet kilkuset kilogramów toksycznych śmieci mniej na wysypisku.

Warto? Myślę, że nawet bardziej niż warto!

 Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję