Nauka języka obcego w wolnych chwilach, to prostsze niż myślisz.

Opublikowano: 20-07-2019

Wróć do spisu artykułów


Nauka języka w wolnej chwili, nie tylko na kursie czy w szkole językowej to łatwiejsze niż mogłoby się wydawać. Każdego dnia możemy poświęcić kilkanaście minut aby podszkolić nasze umiejętności językowe, nauczyć się nowych słówek czy zwrotów a także utrwalić posiadaną już wiedzę.

 

 

Oprócz przeglądania wiadomości w sieci, czytania książek i artykułów w języku który chcemy opanować, możemy znacząco podszlifować swoje umiejętności nawet podczas zwykłych codziennych czynności. Droga do pracy, powrót do domu czy czas wolny wieczorem - każda pora jest dobra aby zgłębiać wiedzę bez większego trudu. Poniżej wymieniamy kilka sytuacji i pomysłów jak to zrobić.

 

 

 1. Zmień język w swoim komputerze i telefonie, korzystaj z aplikacji w języku obcym. Pomoże to poznać nowe wyrażenia, utrwalić wiedzę. Z takich aplikacji korzystamy przecież kilkanaście razy dziennie.
 2. Słuchaj piosenek w obcym języku, zapamiętuj lub zapisuj zwroty ( nawet fonetycznie) i sprawdzaj ich znaczenie w słowniku.
 3. W miarę możliwości oglądaj filmy i seriale, programy w oryginalnej wersji językowej lub jedynie z polskimi napisami. Pozwoli to na „osłuchanie się” z akcentem i na pewno poprawi znajomość gramatyki.
 4. Użyj małych żółtych karteczek i ponaklejaj je na przedmioty codziennego użytku w pracy i w domu.  Im częściej będziesz patrzeć na nie tym łatwiej słówka i pisownia zapadną Ci w pamięć.
 5. Czytaj słownik. Być może wyda Ci się to przeżytkiem w dobie internetu ale to sprawdzony sposób, zwłaszcza dla osób które więcej zapamiętują wzrokowo.
 6. Używaj także słownika jednojęzykowego. Przyda się to osobom które już osiągnęły pewien poziom wiedzy dotyczącej języka. W ten sposób możesz pogłębić znajomość języka. Próbuj również samodzielnie tłumaczyć różne zwroty.
 7. Odwiedzaj fora tematyczne w obcym języku, włącz się do dyskusji. Język internetu obfituje w przeróżne skróty, potoczną pisownię i zwroty - warto je również poznać.
 8. Postaraj się myśleć w języku, którego pragniesz się nauczyć. Jakkolwiek to zabrzmi rozmawiaj w myślach sam ze sobą tak jak miałbyś rozmawiać z drugą osobą.
 9. Jeśli czujesz się na siłach, czytaj obcojęzyczne instrukcje lub etykiety na produktach. Jest to dobry sposób, aby poznać wiele ciekawych słówek.  Postaraj się wyłapać w nich błędy jeśli się pojawią.
 10. Nawiąż rozmowę z obcokrajowcem jeśli masz okazję. Postaraj się wymienić kilka zdań, nie wstydź się. Jeśli zrobisz nawet kilka błędów, ta osoba z pewnością albo grzecznie Cię poprawi, albo będzie starała się Ciebie zrozumieć i zrozumie, że się starasz. Najważniejsze to przełamać obawy.
 11. Słuchaj obcojęzycznego radia. To podobnie jak w przypadku piosenek bardzo dobry trening. W internecie są dostępne niemalże wszystkie rozgłośnie świata.
 12. Jeśli lubisz, graj w gry komputerowe czy też gry na konsolę w języku, którego się uczysz. Nauka przez zabawę. Będziesz zdziwiony jak wiele nowych wyrażeń zapamiętasz.
 13. Uczęszczaj na spotkania, warsztaty, prelekcje w obcym języku. Jeśli masz okazję wybierz się do teatru na sztukę obcojęzyczną lub na inne podobne wydarzenie związane z kulturą innego kraju. Jeśli dobrze się rozejrzysz na pewno znajdziesz bardzo ciekawe propozycje.
 14. Staraj się jak najczęściej wyjeżdżać do kraju, w którym obowiązuje język, którym się interesujesz. Nic tak nie kształci jak podróże i możliwość obcowania z ludźmi i ich językiem.

 

 

Sam widzisz, jak wiele jest możliwości i sposobów. Po kilku tygodniach zauważysz, że przy niewielkim wysiłku, Twoja znajomość języka pogłębia się i zyskujesz więcej pewności siebie w tej kwestii. Jak wiadomo praktyka i samozaparcie to znaczące klucze do sukcesu.

 Powodzenia!

 

 Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję