Wakacje przez internet, na co zwracać uwagę przy wyborze oferty?

Opublikowano: 22-07-2019

Wróć do spisu artykułów


Okres wakacyjny to niewątpliwie czas podróży i marzeń o udanych wakacjach. Niektórzy z nas z dużym wyprzedzeniem planują wakacyjne wojaże, inni preferują oferty last minute. Każda z tych opcji może zapewnić nam udany i bezproblemowy wypoczynek, pod warunkiem skorzystania z usług sprawdzonego i rzetelnego touroperatora. Ofert są miliony, każda z nich zachęca pięknymi zdjęciami, promocyjnymi cenami i wygodami wliczonymi w cenę. Pragniemy odpocząć, wyrwać się z codziennej rutyny i spędzić kilka dni w pięknych plenerach, dlatego może zdarzyć nam się pochopnie wybrać ofertę. Bądźmy jednak ostrożni i sprawdźmy kilka szczegółów zanim dokonamy płatności. Promocja jednak niekoniecznie idzie w parze ze standardem, który obiecuje nam uśmiechnięty konsultant w biurze podróży lub opis (zwłaszcza ten drobnym drukiem) oferty w sieci.

 

 

Oto kilka ważnych porad, na co zwracać uwagę podczas zakupu wymarzonej wycieczki.

Przede wszystkim, jak to powinno być przy każdej transakcji, przeczytajmy umowę i warunki wyjazdu. W umowie powinny znaleźć się informacje, na które zabrakło miejsca w katalogu czy reklamie lub którymi organizator zwyczajnie nie chce się podzielić. Szczególnie ważne jest by dokładnie przeanalizować po przeczytaniu umowę, ponieważ według prawa reklamować można tylko usługi wyszczególnione w takiej umowie. W wypadku, gdy agent zapewnił nas ustnie, że np. na miejscu będzie klimatyzacja w pokoju, a po przyjeździe zorientujemy się że jej brakuje. Wówczas mamy problem, gdyż jeśli nie ma tego punktu w umowie, wszelkie reklamacje czy prośby o zmianę lokum nie zostaną przyjęte a nam pozostanie przeżyć nasze wakacje w tropikalnym upale. To tylko przykład.

Kolejną rzeczą na którą trzeba zwrócić uwagę to posiłki, standard pokoju i opłaty dodatkowe.

Jeśli nasz wyjazd jest w opcji z wyżywieniem lub all inclusive sprawdźmy dokładnie co i w jakich godzinach jest zapewnione, ile jest posiłków, czy serwowane są w przyjaznych godzinach ( jeśli ktoś lubi pospać dłużej, oczywistym jest, iż nie będzie chciał zrywać się o 07:00 aby pędzić na śniadanie). Istotne jest również czy w naszym wyżywieniu zawarte są napoje, aby potem nie okazało się, że za kawę do obiadu należy dodatkowo zapłacić, a sok na plaży kosztuje majątek. Ważne też aby poszukać informacji o ogólnym menu oraz cenach i wyborze w restauracji hotelu, do którego się wybieramy. Warto jest też sprawdzić co jest dodatkowo płatne, może się okazać że np. leżaki na plaży są płatne, ręczniki na basenie również - wówczas zmuszeni będziemy wydać trochę dodatkowych, nieplanowanych pieniędzy na podstawowe usługi.

Co mówią inni, czyli opinie o naszym touroperatorze.

Wracając do opinii, warto przeszukać internet i zapoznać się ze zdaniem innych klientów i gości. Niemalże o każdym miejscu na świecie można takie recenzje bez problemu znaleźć. Poznamy w ten sposób wady i zalety naszego upatrzonego miejsca oraz co najważniejsze recenzje o naszym organizatorze. Zwróćmy uwagę na informacje o obsłudze na miejscu, o opiniach na temat rezydenta i formie kontaktu z biurem podczas wypoczynku. Jak dobrze wiemy wszystko jest dobrze, kiedy urlop przebiega bez problemów, gorzej jeśli będziemy potrzebować jakiejkolwiek pomocy w obcym kraju a nasz „opiekun” nie będzie odbierał telefonu. Obsługa rezydenta powinna zostać też dokładnie opisana w dokumentach wycieczki.

 

 

Ubezpieczenie, czyli strzeżonego…

Szczegółowo również powinny być w umowie wyszczególnione warunki ubezpieczenia, zakres i koszty jakie ewentualnie ponosi klient. Często po przeczytaniu dokładnych warunków ubezpieczenia okazuje się, że organizator nie ponosi odpowiedzialności za cokolwiek i nie będziemy mieli zapewnionej pomocy w nagłych wypadkach. Upewnijmy się jakie są warunki w przypadku opieki medycznej lub pomocy w razie choroby czy urazu. Może okazać się, że trzeba będzie dodatkowo słono za to zapłacić na miejscu. W takiej sytuacji koszt kilkudniowego pobytu w placówce medycznej może wynieść nawet kilka tysięcy euro. Bądźmy przezorni, w przypadku każdego wyjazdu zalecamy dodatkowo zakup polisy czasowej, nie jest to duży wydatek a lepiej mieć świadomość i gwarancję, że w razie kłopotów mamy do kogo zadzwonić i możemy liczyć na pomoc.

 

 

Przede wszystkim, pamiętaj o swoich prawach.

Jako klient masz prawo pytać operatora i wyjaśniać wszelkie wątpliwości odnośnie swojego wyjazdu. Biuro podróży odpowiada także za ewentualne uchybienia lub niedopełnienie ustaleń ze strony zagranicznego partnera. Ma również obowiązek utrzymania gwarancji ceny, dotrzymania wszelkich warunków umowy jak i dołożenia wszelkich starań, by zapewnić swoim klientom bezpieczny i komfortowy wyjazd wakacyjny. Mają tu zastosowanie wszelkie polskie przepisy prawne. Jeśli zdarzy się, że nasza wycieczka odbiegła od obiecywanego ideału a touroperator nie wywiązał się z umowy, mamy prawo wszcząć procedurę reklamacyjną i domagać się odszkodowania.Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję