Ciekawe miejsca wakacyjne w Polsce - gdzie wyjechać w sierpniu?

Opublikowano: 03-08-2019

Wróć do spisu artykułów


Sezon urlopowy w pełni a ty nadal zastanawiasz się, gdzie spędzić wakacje? Podpowiadamy dokąd warto się wybrać na oryginalny wypoczynek z dala od zatłoczonych miejsc i drogich przepełnionych kurortów.

Przedstawiamy kilka pomysłów i zachęcamy aby odwiedzić mniej uczęszczane, magiczne i malownicze miejsca w naszym kraju. Przekonaj się, że Polska obfituje w wiele przepięknych i unikatowych miejsc i że urlop może być wyjątkowy nie tylko za granicą. Nasz kraj to nie tylko piaszczyste i urokliwe bałtyckie plaże czy też kraina mazurskich jezior. Zobacz dokąd wybrać się na wakacje w mniej znane miejsca w kraju, odkryj urocze zakątki i zakochaj się w naturze.

Oto kilka wyjątkowych miejsc, które trzeba koniecznie zobaczyć:

 

Biebrza i Biebrzański Park Narodowy

 

 

Jeśli jesteś wielbicielem dzikiej, nieokiełznanej przyrody i pragniesz choć na chwilę uwolnić się od cywilizacji? Jedź nad Biebrzę – oprócz dziewiczych lasów, pięknych krajobrazów znajdziesz tu największy bagienny obszar Polski. Bezkresne mokradła, dzikie jeziora i kilometry zieleni, niezwykłe żeremia bobrowe, stanowią jedną z największych atrakcji turystycznych w naszym kraju. Relaks i obcowanie z naturą dodatkowo może uatrakcyjnić spływ kajakiem lub tratwą flisacką, podczas którego możesz podziwiać niezwykłe krajobrazy i poczuć się częścią przyrody. Dla chętnych taką atrakcję można przedłużyć korzystając ze spływu kilkudniowego z biwakowaniem.

 

Suwalski Park Krajobrazowy

Ten najstarszy park krajobrazowy na Pojezierzu Suwalskim tworzą piękne i krystalicznie czyste jeziora, zielone obszary lasów, przepiękne rzeki, dzikie łąki i bagna. Jednym z bardziej znanych walorów parku jest zjawiskowy krajobraz polodowcowy. Skarbem tego urokliwego obszaru jest nie tylko najgłębsze jezioro w Polsce – Hańcza ( głębokość do 108,5 m), lecz także unikatowa roślinność i zwierzęta. Jest to ostatni bastion wielu zagrożonych gatunków. Na terenie parku mieści się też wiele interesujących zabytków historycznych, m.in.: Stara Hańcza, Chałupa Klejmonta, Zabytkowe młyny i cmentarze kilku religii, Kościół w Jeleniewie, Drewniana kapliczka w Smolnikach.

 

Miejscowość Spała

To idealne miejsce dla osób czynnie uprawiających sport i miłośników aktywnego wypoczynku. Spała to miejscowość rekreacyjna położona nad rzeką Pilicą na terenie Spalskiego Parku Krajobrazowego. Dawniej w borach spalskich organizowano spektakularne polowania, w których brali udział królowie polscy, carowie rosyjscy i prezydenci Polski Międzywojennej. W miejscowości zbudowany został znany kompleks sportowy- Centralny Ośrodek Sportu (jeden z najbardziej znanych w całej Europie), w skład którego wchodzą hale sportowe, siłownie, boiska i basen, korty, hotele oraz ośrodki SPA jak i gabinety odnowy biologicznej. Są też warte odwiedzenia zabytki: Muzeum - Dom Pamięci Pomordowanych Leśników, zabytkowy most żelbetonowy na Pilicy, murowana wieża ciśnień z początku XX w. Naturalnej wielkości żeliwny posąg żubra stanowiący symbol Spały.

 

Jura Krakowsko-Częstochowska

 

 

Jeżeli jesteś amatorem pieszych wędrówek z plecakiem, wycieczek rowerowych, skałkowej wspinaczki, zwiedzanie ruin i zamków czy też sportów bardziej ekstremalnych – jest to kraina idealna dla Ciebie. Położona jest w południowej Polsce, stanowi wschodnią część Wyżyny Śląsko-Krakowskiej. To jedno z najbardziej atrakcyjnych pod względem różnorodności i ukształtowania terenu miejsc turystycznych w Polsce. Odnajdziesz tu zarówno urokliwe doliny, tajemnicze jaskinie, twory skalne z bogatą architekturą, jak i miejsca bardziej spokojne i odpowiednie dla rodzin poszukujących ciszy, harmonijnego wypoczynku. Mieszczą się tu: Ojcowski Park Narodowy (ze słynną Maczugą Herkulesa czy Doliną Prądnika), Zamek w Ogrodzieńcu, Zamek Piaskowa Skała, Pustynia Błędowska ( największa pustynia w Polsce), Jaskinia Wierzchowska Górna.

 

Gorce

 

 

Jeśli marzysz o ciszy przerywanej jedynie szumem górskich potoków, czystym rześkim powietrzu, widoku bystrych rzek i błogim spokoju, to Gorce będą idealnym wyborem na wymarzony odpoczynek. To przepiękne pasmo górskie położone w Beskidach Zachodnich oczarowuje wyjątkowymi widokami. Znajduje się tu wiele interesujących szlaków turystycznych, dlatego jest idealnym miejscem wypoczynkowym dla osób lubiących piesze wędrówki, trekking lub wycieczki rowerowe. W środkowej części Gorców mieści się urokliwy Gorczański Park Narodowy posiadający niezwykłą faunę i florę. Miejsca w okolicy, szczególnie warte odwiedzenia to Jezioro Czorsztyńskie, Lubań, Wodospad Spad, Turbacz.

 

Ruchome piaski- czyli Wydmy w Łebie

 

 

Niezwykłą atrakcją Słowińskiego Parku Narodowego jest największy w Europie pas ruchomych wydm, nie bez powodu zwany też polską Saharą. Prawdziwa piaszczysta pustynia znajdująca się na wąskiej mierzei pomiędzy Bałtykiem a Jeziorem Łebsko. Nieustające podmuchy wiatru sprawiają, że wydmy przemieszczają się i osiągają wysokość kilkudziesięciu metrów. Największe i najbardziej spektakularne zmiany w krajobrazie zachodzą jesienią i wiosną podczas sztormów na Bałtyku. Piasek nieustannie się przemieszcza modyfikując kształt wydm i krajobrazu. Widok, który roztacza się z ich wierzchołka potrafi zachwycić każdego. Dla zwiedzających wyznaczono trasy turystyczne, tak aby nie niszczeć naturalnego dzieła natury.

 

 

To tylko niektóre z naszych propozycji, bo jak wiadomo Polska to piękny i wyjątkowy pod względem turystycznym kraj. Zanim zaczniemy planować zagraniczne wyjazdy, warto może zastanowić się czy nie lepiej bardziej dokładnie poznać i zwiedzić rodzime miejsca doceniając walory własnej, polskiej ziemi.Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję