Jeśli zastanawiali się Państwo kiedyś nad zainstalowaniem na dachu swojego domu paneli słonecznych (PV) czy może nad postawieniem na swojej posesji wiatraka, to nadszedł właśnie czas aby przystąpić do działania i jednocześnie wesprzeć ideę pozyskiwania zielonej energii, obniżyć rachunki za prąd i na tym skorzystać. Niebawem nabór wniosków. Pierwszeństwo mieć będą domostwa położone na słabiej zurbanizowanych terenach Polski.
Program „Mój Prąd” to projekt rządowy, stworzony przez Ministerstwo Energii we współpracy z Ministerstwem Środowiska na dotacje dla domowych mikroinstalacji fotowoltanicznych. Nadrzędnym celem programu jest popularyzacja OZE ( Odnawialnych Źródeł Energii), propagowanie energetyki prokonsumenckiej, odpowiedź na rosnącą podaż energii w kraju i bardziej ekonomiczne zarządzanie już zgromadzoną.
Na czym będzie polegał Program, jak wiele możemy zyskać i czy będzie się to opłacało?
Co ma uprawniać do wypłaty środków oferowanych w programie Mój Prąd? „Jedynym dokumentem wymaganym do otrzymania dofinansowania ma być potwierdzenie instalacji specjalnego licznika do obsługi instalacji fotowoltaicznej” - podaje serwis money.pl.
Program, o którym mowa został oficjalnie ogłoszony 23 lipca 2019 r. przez Premiera Mateusza Morawieckiego w trakcie wspólnej konferencji z ministrami środowiska i energii – Henrykiem Kowalczykiem i Krzysztofem Tchórzewskim. Budżet całego programu to 1 mld złotych, w założeniu ma wesprzeć około 200 tysięcy polskich domostw. Zasady skorzystania z dofinansowania są, jak wyżej wspomniano, stosunkowo proste. Poniżej kilka podstawowych warunków, jakie należy spełnić, aby takową dotację uzyskać:
- Z dofinansowania mogę skorzystać jedynie gospodarstwa domowe i osoby fizyczne, które nie korzystały dotychczas z żadnych dotacji w ramach innych programów na instalacje fotowoltaiczne. Dotacja nie będzie dotyczyć wzrostu mocy posiadanej już instalacji, jak również jej uzyskanie wyklucza wykorzystanie urządzeń starszych niż 2 lata przed instalacją.
- Do programu kwalifikują się jedynie podmioty, które podpisały umowę dwustronną ( o wzajemnej wymianie energii) z Operatorem Systemu Dystrybucyjnego (OSD), czyli dostawcą energii.
- Dotację otrzymać można, gdy instalację już zakończono ( nie wcześniej niż przed 23 lipca 2019), musi być ona skończona w momencie składania wniosku o dofinansowanie. To znaczy wnioski mogą być składane po zakupie i montażu instalacji, podpisaniu umowy dwustronnej z dystrybutorem energii i zainstalowaniu licznika dwukierunkowego (co jest równoznaczne z zakończeniem inwestycji).
- Nabór wniosków będzie prowadzony przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej NFOŚiGW. Termin ogłoszenia naboru i początek przyjmowania wniosków planowany jest na przełom sierpnia i września 2019 roku - oficjalna informacja pojawi się na stronie Narodowego Funduszu . Można je będzie przesłać drogą pocztową, kurierem lub złożyć osobiście w NFOŚiGW. Brane pod uwagę będą jedynie koszty poniesione od dnia 23.07.2019 (datą poniesienia wydatku jest tożsama z datą opłacenia faktury za instalację).
- Dofinansowanie obejmuje do 50% kosztów montażu + instalacji (instalacja PV obejmuje panele fotowoltaiczne z niezbędnym oprzyrządowaniem) i wyniesie nie więcej niż 5000 zł na jedno gospodarstwo domowe. Program zakłada dofinansowanie do mikroinstalacji fotowoltaicznej o mocy zainstalowanej od 2kW do 10kW.
- Do wypełnionego wniosku o udział w programie „Mój Prąd” należy dołączyć następujące dokumenty:
- fakturę za zakup i montaż instalacji oraz dowód opłacenia faktury,
-dokument potwierdzający instalację licznika dwukierunkowego wraz z danymi identyfikacyjnymi konkretnej umowy kompleksowej (wzór dokumentu zostanie opublikowany na stronach NFOŚiGW).
- Wnioskodawca składa wniosek o dofinansowanie, który po zatwierdzeniu staje się umową o dofinansowanie oraz wnioskiem o wypłacenie środków.
- Osoba korzystająca z programu zobowiązana jest do udzielenia zgody na ewentualne przeprowadzenie kontroli swojej instalacji (w okresie 3 lat od dnia wypłaty dofinansowania). Jak również do zgody na przetwarzania i opublikowanie swoich danych osobowych (imię, nazwisko, miejscowość, moc instalacji).
- Otrzymane środki pieniężne są bezzwrotne i nie przewiduje się stosowania zabezpieczeń dofinansowania.
- Program nie ma wskazanego wyróżnika jakiego typu instalacji OZE dotyczy. Może być to zarówno fotowoltaika ( kolektory, panele), jak i wiatrak a nawet przydomowa biogazownia.
Według danych, liczba mikroinstalacji fotowoltaicznych w ostatnich latach w Polsce rośnie w dynamicznym tempie ( na koniec 2018 roku było ich około 54 tys). Jest to bardzo duży wzrost względem poprzednich lat, co dowodzi że Polska gospodarka coraz bardziej przekonuje się do konieczności a przede wszystkim skuteczności pro-ekologicznych rozwiązań.
Rządowy program „Mój prąd” to wsparcie innego projektu o nazwie „Czyste powietrze”, czyli dotyczącego wymiany przestarzałych systemów grzewczych (pieców, kotłów na paliwo stałe) oraz ogólnej termomodernizacji domów jednorodzinnych. Założeniem wspomnianego programu jest zminimalizowanie, a nawet w miarę możliwości uniknięcie emisji pyłów oraz innych zanieczyszczeń przedostających się do atmosfery za sprawą gospodarstw jednorodzinnych.