House flipping - szybki zysk

Opublikowano: 21-08-2019

Wróć do spisu artykułów


Jak szybko zarobić na obrocie nieruchomościami? House flipping czyli inaczej mówiąc szybki obrót nieruchomościami, pochodzi od angielskiego określenia „to flip”, które w wolnym tłumaczeniu znaczy „przerzucać”, „pstrykać palcami”, „podrzucać”. Ten coraz bardziej popularny sposób zarabiania na nieruchomościach w Polsce (stanowiący dobrą alternatywę dla zarobku na ich wynajmie) jest już bardzo popularny na zachodzie i stanowi swoisty trend na tamtejszych rynkach. Mechanizm działania jest tu prosty i polega na znalezieniu, a następnie kupnie nieruchomości za gotówkę (najczęściej domów lub mieszkań) w słabym stanie technicznym w preferencyjnej cenie, przeprowadzeniu na własny koszt gruntownego remontu, modernizacji lub renowacji i szybkiej sprzedaży ze znaczącym zyskiem innym podmiotom, inwestorom lub osobom poszukującym własnego mieszkania. Jednym słowem-kupujemy tanio aby sprzedać drogo. Sprawdźmy na co powinniśmy zwrócić uwagę, aby taki biznes się nam opłacił i przyniósł oczekiwane zyski.

 

 

Wyszukanie odpowiedniej nieruchomości. Stawiajmy na lokalizację, oryginalność i jakość pamiętając o popycie i potrzebach rynku.

Naturalnie warto zapoznać się szczegółowo z aktualnym rynkiem nieruchomości, sprawdzić jakie lokale są najbardziej poszukiwane w naszym mieście czy regionie, zwiększy to szanse na znalezienie potencjalnego nabywcy w niedługiej perspektywie. Rozeznanie jest kluczowe, pozwoli nam również na zapoznanie się z ofertą aktualną na rynku czyli innymi słowy poznamy tym samym naszą konkurencję. Po zapoznaniu się z rynkiem przychodzi czas na wytypowanie odpowiedniego lokalu, możemy działać sami, możemy też skorzystać z pomocy wyspecjalizowanej agencji pośrednictwa w obrocie nieruchomościami, która pomoże nam kompetentnie w wyborze i która posiada bazę potencjalnych ofert. To najbardziej problematyczny z etapów, gdyż opiera się na nim rentowność naszego przedsięwzięcia. W tym momencie musimy zamienić się w prawdziwego znawcę i inwestora. Poza ceną zakupu, standardem nieruchomości liczy się także jej lokalizacja i metraż, które wpływają na jej ogólny potencjał zarobkowy. Znawcy tematu zwykle polują na kamienice położone w centralnych obszarach miast. Lokale w tego typu budynkach są bardziej przestronne, bardziej oryginalne i często spotkać można w nich niestandardowe formy wykończenia wnętrz ( parkiety starego typu, mozaiki, rzeźby, strojne stropy, legary, unikatowe okna) , które po odpowiedniej renowacji mogą stanowić ogromny atut dla przyszłego nabywcy. Nie zapomnijmy również sprawdzić stanu technicznego całego budynku, w którym znajduje się nasz obiekt zainteresowań, nawet najpiękniejsze mieszkanie straci swój urok kiedy znajduje się w zaniedbanym czy wadliwym otoczeniu. Kolejnym aspektem, który warto wziąć pod uwagę są mieszkania, które aktualnie są najbardziej pożądane przez kupujących jako cel inwestycji np. na wynajem- mowa tu głównie o kawalerkach i mieszkaniach dwupokojowych o metrażu do 50m2. Kiedy już znajdziemy obiekt naszych poszukiwań warto wykorzystać wówczas umiejętności biznesowe i umiejętności negocjacji. W końcu istotą sprawy jest uzyskanie najlepszej, najniższej ceny. Warto pamiętać, że cena w ofercie sprzedaży zazwyczaj jest wyższa niż końcowa cena transakcyjna. Dzieje się tak głównie, gdy mamy do czynienia z właścicielem któremu zależy na czasie. Sprzedający niejednokrotnie nie mają możliwości finansowych, bądź czasowych na to aby przeprowadzić remont mieszkania, które odziedziczyli po rodzinie w spadku lub z którego nie korzystają i nie mają takiego planu. Nie chcą także regulować opłat związanych z nieruchomością i zajmować się nią.  Z takiej okazji właśnie trzeba skorzystać i zwykle tacy właściciele są najbardziej skorzy do negocjacji ceny.

 

 

Remont, czyli drugie życie naszej nieruchomości.

Po korzystnym zakupie i podpisaniu umowy notarialnej nadchodzi czas aby doprowadzić nieruchomość do stanu, w którym będziemy ją odsprzedawać. Koszt tego etapu związany będzie oczywiście z obecną kondycją wnętrza. Lokal w złym stanie technicznym najpewniej potrzebował będzie na wstępie wymiany kluczowych instalacji - elektrycznej, gazowej, hydraulicznej oraz położenie gładzi tynkowej na ścianach, ich malowania, wymiany podłóg, okien jak i drzwi. Potencjalni nabywcy przywiązują bardzo dużą wagę do wyglądu kuchni oraz łazienki, dlatego warto zainwestować w ich eleganckie i pełne wykończenie, a mieszkanie zyska w ten sposób znacząco na wartości. Nie należy ogólnie oszczędzać na materiałach ani wykończeniu, bo to zawsze widać a najmniejszy detal zaniedbania dla wprawnego oka nabywcy może zaważyć na całej transakcji. Ważnym elementem jest rzetelna, sprawdzona ekipa remontowa, z którą wszelkie koszty od początku do końca należy odgórnie ustalić. Postawmy zatem po pierwsze na jakość, oraz co również ważne, na prostotę i neutralność wykończenia. Najlepiej sprzedają się bowiem nieruchomości urządzone w sposób prosty, bez narzuconego odgórnie stylu wnętrz. Jest oczywiste, że każdy z nas ma własny gust, dlatego też nasze pomysły dotyczące stylistyki lokalu niekoniecznie muszą spodobać się drugiej stronie. Im bardziej neutralnie, prosto i uniwersalnie tym lepiej, biorąc pod uwagę zarówno kolorystykę, zabudowę, ewentualne meble, oraz wyposażenie kuchni i łazienki. Następni właściciele zwykle wymagają stanu mieszkania „pod klucz” bez dodatkowych dla nich kosztów ani utraty czasu na podstawowe remonty.

 

 

Sprzedajemy naszą nieruchomość, czyli etap zysku.

Nadszedł czas, kiedy po skończonym remoncie wystawiamy nasz odnowiony lokal na sprzedaż.  W tym momencie okaże się jak dużo udało się na całym projekcie zarobić. Po odpowiednim przekalkulowaniu kosztów i podliczeniu wydatków jakie ponieśliśmy -wystawiamy cenę końcową. Wysokość zysku wiąże się z naszymi umiejętnościami negocjacyjnymi, dobrym planowaniem, uzyskaniem najlepszej przy zakupie ceny i oczywiście poniesionymi kosztami całkowitymi remontu. To, czy flipping okazał się dla naszych założeń dobrą opcją na biznes zależy w znacznej mierze od naszych zdolności i możliwości. Średnio na takiej inwestycji możemy zarobić od 20 do 50 tysięcy złotych. Choć z pozoru wydawać by się mogło, że mamy do czynienia z przedsięwzięciem ryzykownym, może ono okazać się jednak bardzo opłacalnym. Nic zatem dziwnego, że house flipping cieszy się w Polsce coraz większym zainteresowaniem i staje się popularnym pomysłem na zysk, a co za tym idzie ilość dobrze zarabiających na tym przedsiębiorców, firm, czy też osób prywatnych stale wzrasta.

 Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję