Niezapomniany ślub w plenerze - wyjątkowa i piękna uroczystość.

Opublikowano: 21-08-2019

Wróć do spisu artykułów


Chyba każdy z nas marzy o romantycznym ślubie na plaży, łące, pośród drzew czy o zachodzi słońca. Tradycyjne śluby powoli odchodzą do lamusa i coraz częściej pary decydują się właśnie na przeniesienie uroczystości na piękne łono natury. Taki ślub to niezapomniane przeżycie zarówno dla Pary Młodej, jak i dla wszystkich gości. Jak taki ślub zorganizować, o czym należy pamiętać planując tak specjalną ceremonię?

 

 

Coraz więcej par w Polsce decyduje się na oryginalny ślub w plenerze. Jest to efekt zmieniającej się mody w branży ślubnej a także nowych i bardziej elastycznych przepisów prawnych dotyczących ślubów cywilnych. Nie zawsze jednak narzeczeni zdają sobie sprawę z ogromu formalności i kosztów, które związane są z organizacją uroczystości poza murami Kościoła czy Urzędu Stanu Cywilnego. Z pozoru prosty plan może okazać się bardziej skomplikowany niż sądzimy, dlatego warto się dobrze przygotować i zapoznać ze wszelkimi okolicznościami takiej imprezy.

 

 

Ślub cywilny czy ślub kościelny.

To oczywiście kluczowy wybór, o którym decydują sami narzeczeni i jest on uzależniony od wielu czynników. Jednakże zdecydowanie łatwiej będzie zorganizować ślub cywilny w plenerze niż ślub kościelny/konkordatowy w innym miejscu niż mury kościoła. Głównym powodem takiego stanu rzeczy jest zapis istniejący w kodeksie prawa kanonicznego. Prawo kanoniczne, ogólnie ujmując, zezwala na zaślubiny jedynie w miejscach „uświęconych” czyli kościołach i kaplicach. Można starać się o uzyskanie zezwolenia od władz kościelnych, co nie jest łatwe i wymaga wielu zabiegów.  Musimy także dobrze umotywować naszą prośbę. Zasadniczo, jedyna furtka dla naszego pomysłu to istnienie zapisu o wyjątkowych okolicznościach, jednak wciąż sporadycznie zdarza się, aby zgoda na ślub kościelny poza budynkiem kościoła została udzielona. Jeśli jednak nie zniechęcają nas obostrzenia zasad kościelnych, pierwsze kroki powinniśmy skierować do właściwego nam biskupa, któremu trzeba przedstawić konkretne przyczyny dla których chcemy zmienić miejsce zawarcia ślubu kościelnego. Oczekiwanie na odpowiedź to nawet rok, bez żadnej gwarancji że w ogóle ją otrzymamy. Tutaj pozostaje nam znalezienie jakiejś uroczej i niewielkiej kapliczki w pięknym miejscu. Takie rozwiązanie pozwoli równierz na zorganizowanie romantycznej i nietuzinkowej ceremonii.

O wiele łatwiej sprawa wygląda w przypadku ślubu cywilnego. Uzyskanie zgody na organizację takiej uroczystości jest znacznie prostsze. W 2015 roku wprowadzono pewne zmiany, dzięki którym urzędnicy mogą na tego typu prośby spojrzeć bardziej przychylnie. Kwestię ślubu cywilnego w plenerze reguluje "Prawo o aktach stanu cywilnego". Dzięki nowelizacji ustawy z dnia 29 września 1986 roku ślub cywilny może być obecnie zawierany w różnych miejscach, pod warunkiem, że nie zakłócają one powagi i dostojności ceremonii. Wymagane jest również zapewnienie bezpieczeństwa obecnym gościom. Wystarczy, że sami wybierzemy miejsce naszej ceremonii i złożymy stosowny wniosek w Urzędzie Stanu Cywilnego ( opłata za ślub poza urzędem to 1000pln). Kierownik USC może odmówić udzielenia ślubu w wybranym przez nas miejscu, jeśli uzna że nie spełnia ono powyższych wymagań. W praktyce zdarza się to bardzo rzadko.

 

 

Organizacja ślubu, odpowiednie miejsce, pomysły i realizacja.

W tym momencie  wszystko zależy już od nas. Mając pełną dowolność co do lokalizacji naszego ślubu oraz pozwolenie na zawarcie go w plenerze, możemy przystąpić do wyboru właściwego miejsca. Warto zdobyć się na oryginalność, ale też należy pamiętać o komforcie gości, bezpieczeństwie imprezy i warunkach pogodowych o danej porze roku, na które to żadnego wpływu już nie mamy. Warto również skorzystać z pomocy wyspecjalizowanej firmy organizującej śluby, która dzięki swojemu doświadczeniu doradzi nam przewidzenie i zabezpieczenie wszelkich ewentualności dotyczących naszej uroczystości, najważniejsze przecież jest to, aby wszystko przebiegło pomyślnie i bez niespodzianek. Dużą popularnością cieszą się miejsca, gdzie oprócz niezwykłych okoliczności przyrody jest nieopodal miejsce na postawienie namiotu cateringowego, czy pawilonu ogrodowego, lub też restauracja, w której można zorganizować przyjęcie weselne. Dobrze by było, aby w pobliżu znajdowała się baza noclegowa i ogólna infrastruktura. Takich miejsc nie brakuje na przykład nad polskim morzem, w górach czy nad jeziorami. Wybór w tej kwestii jest ogromny, tak więc wszystko zależy od naszej wyobraźni, pomysłu i budżetu. Modne są również kameralne śluby plenerowe organizowane w innych krajach, gdzie pogoda bywa mniej kapryśna a weselne menu bardziej różnorodne. Z łatwością znajdziemy w sieci lokalne firmy działające tam w branży ślubnej. Zorganizowanie takich zaślubin nie jest skomplikowane, gdyż sprzyjają temu przepisy unijne. Warto, aby ten jeden z najpiękniejszych dni w życiu zaplanować wyjątkowo i tak, aby na zawsze został w naszej pamięci jako przepiękny i jedyny w swoim rodzaju.

 Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję