Wakacje w Egipcie.

Opublikowano: 28-08-2019

Wróć do spisu artykułów


O czym należy pamiętać jadąc do kraju piramid aby uniknąć niespodzianek i spędzić wyjątkowe wakacje.

Wielu z nas, mimo kończących się oficjalnie wakacji, planuje jeszcze urlop, a znaczna część za cel podróży wybrała sobie jakże wielowymiarowy i piękny Egipt. To, że część osób woli przełożyć swój wypoczynek na wczesną jesień może wydać się bardzo praktyczne, gdyż pozwala to na uniknięcie wyżu turystycznego i tłumów. Temperatury spadają wówczas do bardziej znośnych dla Europejczyka, a ceny wycieczek są o wiele bardziej korzystne. Kilka lat temu, w 2016 roku ten kierunek wakacji stracił na zainteresowaniu w wyniku niestabilnej sytuacji politycznej i po kilku zamachach terrorystycznych. Sytuacja na szczęście ustabilizowała się i poziom bezpieczeństwa w tym rejonie powrócił do zadowalającej normy.

 

 

Jedziemy do Egiptu. Kilka ważnych i kluczowych porad:

- Zacznijmy od samej wycieczki, przy wyborze postawmy na sprawdzone biuro podróży, dokładnie zapoznajmy się z warunkami wyjazdu i unikajmy podejrzanie niskich cenowo ofert. Od organizatora wycieczki zależy naprawdę bardzo wiele. Warto również we własnym zakresie zakupić polisę turystyczną na okres pobytu i zadbać w ten sposób o niezależne ubezpieczenie. Po przylocie koniecznie zapoznajmy się z naszym rezydentem, weźmy numer telefonu, bo właśnie ta osoba będzie naszym pierwszym kontaktem w razie jakichkolwiek problemów.

- Czy powinniśmy się szczepić? Przy wjeździe do Egiptu nie są wymagane żadne szczepienia, ale Wojewódzkie Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne w Polsce zalecają przed wyjazdem wykonanie szczepień przeciwko kilku chorobom; wirusowemu zapaleniu wątroby (WZW) typu A i B, durowi brzusznemu i polio.

- Wizę turystyczną kupuje się na lotnisku po przylocie, kosztuje 15 USD i warto dla usprawnienia odprawy mieć już odliczoną i przygotowaną gotówkę.

- Jeśli chodzi o walutę to najbardziej powszechne w użyciu przez turystów są właśnie dolary amerykańskie i to właśnie je najlepiej zabrać do Egiptu. Nie opłaca się wwozić waluty egipskiej. Można ją wymienić na miejscu w ostateczności, ale pamiętajmy, że funta egipskiego nie wymienimy w innym kraju niż Egipt. Warto mieć drobne dolary przy sobie. Będą one potrzebne na napiwki i bakszysz, który w tym kraju jest niezmiernie pożądany o czym mowa za chwilę.

- Dbajmy o zdrowie podczas wakacji. W związku z faktem, iż w krajach afrykańskich występuje zupełnie inna flora bakteryjna i panuje inny klimat, nasze organizmy nie są do tego przystosowane. Nawet najmniejsza interakcja z nieznanymi drobnoustrojami może nas kosztować sporo zdrowia, począwszy od problemów żołądkowych, na pobycie w szpitalu skończywszy. Uważajmy w związku z tym na to co i gdzie jemy. Pijmy jedynie wodę butelkowaną i zakupioną w sklepie lub dostępną w hotelu ( tyczy się to także mycia zębów). Posiłki spożywajmy w hotelu lub w restauracjach o dobrej renomie i dużej liczbie gości. Unikajmy świeżych owoców i lodu, gdyż zapewne do przygotowania ich została użyta woda lokalna. Oczywiście nie należy popadać w zbytnią panikę, ale kwestie te są ważne jeśli mamy wrażliwy żołądek, lub jeśli na wakacjach towarzyszą nam dzieci lub starsze osoby. W razie dolegliwości najlepiej zakupić odpowiednie środki w lokalnej aptece, ponieważ polskie leki są raczej nieskuteczne. Pamiętajmy także o ochronie przed wyjątkowo mocno operującym tam słońcem i nie zapomnijmy o kremach z wysokim filtrem. Dbajmy o odpowiednie nawodnienie organizmu i jego ochłodę.

 

 

- Lokalne zwyczaje, zachowanie i podejście są zupełnie inne niż nasze. Wynika to z wielu czynników, takich jak kultura i religia Egipcjan. W centrach turystycznych, hotelach i przy obsłudze turystycznej personel jest przyzwyczajony do zachowania bardziej zachodnich zasad obyczajowych. Pierwsze co nam się rzuci w oczy to niesłychana uprzejmość, chęć pomocy i spoufalania się, komplementy i śmiałość Egipcjan. Co ciekawe ujrzenie w ośrodkach turystycznych Egipcjanki, będzie bardzo rzadkim zjawiskiem, mężczyźni są tu zarówno pokojówkami, sprzątaczami, recepcjonistami jak i kucharzami czy sprzedawcami. Kolejna rzecz, na którą należy mieć baczenie to fakt, iż niewiele z powyższych usług będzie nam dane za darmo, Egipcjanie nie robią niczego za darmo i za wszystko oczekują bakszyszu ( to zwyczajowy napiwek, jałmużna, które według ich religii należą się każdemu wyznawcy Islamu). Warto wobec tego zawsze zapytać wcześniej ile dana drobna usługa, pomoc przy bagażu czy wskazanie drogi będzie kosztować. Inne obyczaje panują także w stosunku do kobiet. Można się spotkać z wyjątkowo zaskakującym, zuchwałym czy przedmiotowym traktowaniem i brakiem szacunku. Wynika to z faktu, iż panie turystki budzą w lokalnych mężczyznach ciekawość, są inne niż Egipcjanki, często ich strój czy makijaż przyciągają uwagę. Nie jest to oczywiście regułą i nie dotyczy wszystkich lokalnych panów, aczkolwiek najlepiej nie wdawać się w rozmowy, nie prowokować, unikać absolutnie korzystania z jakichkolwiek propozycji, a co najważniejsze nigdy nie poruszać się samotnie i najlepiej z mężczyzną lub w większym towarzystwie. Warto być ostrożnym i mieć oczy dookoła głowy, bo wiele prób wyłudzania, zaczepiania i oszustw jest tam na porządku dziennym. Jeśli będziemy stosować się do podstawowych zasad zdrowego rozsądku, nic nam się nie stanie. Najlepiej jest grzecznie odmawiać i iść w swoją stronę, ludzie nie są tu agresywni i mają wysoką świadomość jak ważni dla Egiptu są turyści i ich zadowolenie. Ten kraj żyje z turystyki i z roku na rok jakość i standardy w tym sektorze rosną.

 

 

Egipt to piękny kraj i warto go odwiedzić. Rokrocznie ten kierunek podróży wybiera około 12 milionów turystów z całego świata. Oprócz pięknych plaż, raf koralowych, ciepłego błękitnego morza, bajkowych widoków, magii terenów pustynnych i oryginalnej kuchni, jest to kolebka kulturowa, a zachowane w nim dziedzictwo cywilizacyjne do dziś stanowi zagadkę naukowców i archeologów. Któż z nas nie słyszał o dolinie Nilu, piramidach, Luksorze czy biblijnej Górze Synaj? Wyprawa do tego kraju to niezapomniana przygoda i doskonała okazja na wspaniały wypoczynek i jednoczesne zbliżenie się do poznania swoistości, kultury, klimatu i wyjątkowości kontynentu afrykańskiego.

 Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję